EPEX Teknolojisi

Mükemmel Seyir için Mükemmel Yelkenler
Mükemmel yelken üretme sanatı üç kritere bağlıdır. Tasarım, malzeme ve işleme. Elvstrøm’da tüm yelkenler son teknoloji yelken tasarım yazılımı yardımıyla tasarlanır. Ancak tüm detayların gerçeğe dönüştürülmesi kritik bir görevdir. Tasarım detaylarının hayata geçirilmesi EPEX teknolojisi sayesinde optimize ediliyor çünkü işleme ve malzeme yönündeki sapmalar neredeyse tamamen ortadan kaldırılabiliyor.

Sonuç; bireysel ihtiyaçları tamamıyla karşılayabilen yelkenler.

Mükemmel Yelkenler için Mükemmel Malzemeler

Yıllarca süren geliştirmeler sonucu Elvstrøm, yelkenler için yüksek kalite membran üretme sürecini mükemmelleştirmeyi başardı. Yüksek performanslı elyafların yerleşimi ve özel reçine ve yapıştırıcıların aktive edilmesi için gerekli olan tüm teçhizat koca bir vakum masasına monte edildi. Cihazın kalbi, EPEX presleme işlemi esnasında, her bir birleşik membran katmanını büyük basınç altında en uygun ve en dayanıklı şekilde birbirine bağlayan vakum masasıdır.

Bu yelken üretim teknolojilerinde bir ilk. EPEX yelken membranları tüm süreçte bir vakum yardımıyla tüm yüzey üzerinde sabit tutuluyor. Bu şekilde 0 homojen bir lamine yelken kumaşı üretiliyor. Sonuç; daha önceden mümkün olmayan karakteristiklerde yüksek performanslı membran – EPEX.

Vakum

EPEX süreci vakum yardımıyla yelkeni tam konumunda tutar. Bilgisayarla kontrol edilen makineler karmaşık elyaf liflerini mikroskobik bir hassasiyetle yerleştirir. Dizi dizi ve kat kat. Tüm bunlar her bir elyaf lifinin taşıması gereken yük noktasına yoğunlaşmasına imkan verir. Ek bir takviyeye genelde ihtiyaç olmaz.

Yapıştırma

Lamine kalitesi, lamine yelken kumaşının ömrü ve karakteristiği için çok önemlidir. Şimdiye dek olan laminasyon sürecinin tersine, EPEX sürecinde yapıştırıcı sadece gerekli yerlerde kullanılıyor- malzemelerin temas eden yüzeylerinde. Sonuç atomik seviyede homojen yapı.

Isı

Tüm bileşenler kontrol altında ısı kullanılarak lamine ediliyor. Çok kısa kızılötesi ışınlar lamine edilen kumaş üzerine eşit şekilde işliyor. Elvstrøm tarafından geliştirilen vakum süreci elyafların çekmesini önlüyor. Ödülü ise tüm EPEX membran yelkenlerinin şekillerini olağanüstü koruyabilmeleri.

Basınç

Diğer membran yelkenlerin aksine EPEX yelkenler vakum yardımı ile lamine olur ve katılaştırılır. Ancak bu şekilde sürecin başından en sonuna dek sabit ve yüksek kompresyona ulaşmak mümkündür. Yüksek kompresyon, tüm elyafları çevreleyen yüzeyler ile en iyi şekilde birleşmesini sağlar ve ortaya çıkan lamine kumaşın son derece dayanıklı olmasına sebep olur.